ДБН, ДСТУ, СНиП | БУДСТАНДАРТ | Нормативные документы в строительстве

Обновление ИСС БУДСТАНДАРТ 2.4.0 Версия базы 37 от 25.07.2012 г. Печать
13.08.2012 10:30

Необходимо установить обновление программы на всех рабочих местах, содержащих ИСС БУДСТАНДАРТ.

Что нового в версии 2.4.0 Версия базы 37

 1. Выделен раздел Вопрос-Ответ по пожарной безопасности, в который добавлено более 40 разъяснений по данной тематике. 
 2. Появился новый пункт верхнего меню «Документ», который позволяет быстро перейти на любой раздел программы. 
 3. Усовершенствована Служба загрузки обновлений через Internet. 
 4. В нормативную базу добавлено более 200 документов: 
  •  НПАОП (27 документов).
  • ДСТУ (1 документ).
  • ДБН (1 документ).
  • Приказ (28 документов).
  • СОУ (2 документа).
  • Закон (9 документов).
  • ГОСТ (2 документа).
  • Рубрика Вопрос-Ответ (Пожарная безопасность) дополнена более 40 актуальными разъяснениями.
  • Рубрика Вопрос-Ответ (Минрегионстрой) дополнена более 70 актуальными разъяснениями на русском и украинском языках.
  • Постановление, Решение, Кодекс и др. (23 документа).

 Список добавленных документов: 

 1. Інструкція з улаштування та експлуатації залізничних переїздів
 2. Інструкція про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками
 3. Інструкція про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі
 4. Інформація про заробітну плату працівників, зайнятих у будівництві, в середньому по Україні за 2009 рік і за 11 місяців 2010 року (дані Держкомстату України) (рос.)
 5. Інформація про заробітну плату працівників, зайнятих у будівництві, в середньому по Україні за 2009 рік і за 2010 рік (дані Держкомстату України) (рос.)
 6. Інформація про заробітну плату працівників, зайнятих у будівництві, в середньому по Україні за 2010 рік і за 10 місяців 2011 року (дані Держстату Україні) (рос)
 7. Інформація про заробітну плату працівників, зайнятих у будівництві, в середньому по Україні за 2010 рік і за 11 місяців 2011 року (дані Держстату Україна) (рос)
 8. Інформація про заробітну плату працівників, зайнятих у будівництві, в середньому по Україні за 2010 рік і за 2011 рік (дані Держстату Україні) (рос)
 9. Інформація про заробітну плату працівників, зайнятих у будівництві, в середньому по Україні за 2010 рік та за 4 місяці 2011 року (дані Держкомстату України) (рус)
 10. Інформація про заробітну плату працівників, зайнятих у будівництві, в середньому по Україні за 2010 рік та за 6 місяців 2011 року (дані Держкомстату України) (рос)
 11. Інформація про заробітну плату працівників, зайнятих у будівництві, в середньому по Україні за 2010 рік та за 7 місяців 2011 року (дані Держкомстату України) (рос)
 12. Інформація про заробітну плату працівників, зайнятих у будівництві, в середньому по Україні за 2010 рік та за 8 місяців 2011 року (дані Держстату Україні) (рос)
 13. Інформація про заробітну плату працівників, зайнятих у будівництві, в середньому по Україні за 2010 рік та за 9 місяців 2011 року (дані Держстату Україні) (рос)
 14. Інформація про заробітну плату працівників, зайнятих у будівництві, в середньому по Україні за 2010 рік та за січень 2011 року (дані Держкомстату України) (рос.)
 15. Інформація про заробітну плату працівників, зайнятих у будівництві, в середньому по Україні за 2011 рік і за 2 місяці 2012 року (дані Держстату Україні) (рос)
 16. Інформація про заробітну плату працівників, зайнятих у будівництві, в середньому по Україні за 2011 рік та за 3 місяці 2012 року (дані Держстату Україні) (рос)
 17. Інформація про заробітну плату працівників, зайнятих у будівництві, у середньому по Україні за 2011 рік і за 3 місяці 2012 року (дані Держстату України)(укр)
 18. Будівельна організація відповідно до договору підряду виконує роботи з реконструкції будівлі банку для розміщення поліклінічного відділення лікарні, фінансування здійснюється за рахунок державних коштів. В інвесторської кошторисної документації та договірній ціні, узгодженої замовником, розмір кошторисного прибутку було визначено із застосуванням усередненого показника для будівель охорони здоров'я в розмірі 3,38 грн. / люд.-год, а адміністративні витрати розраховані як для громадських будівель по усередненому показнику 1,38 грн. / люд.-год. У складі робіт з реконструкції є роботи ремонтного характеру, вартість яких визначена за нормами на ремонтно-будівельні роботи (РЕКНр). При підписанні Актів приймання виконаних будівельних робіт за формою № КБ-2е замовник вимагає перерахунку прибутку та адміністративних витрат по ремонтним роботам, як для ремонту об'єктів соціальної сфери: прибуток - за показником 2,71 грн. / люд.-год, адміністративні витрати - по показником 1,23 грн. / люд.-год. Просимо роз'яснити, чи правомірні вимоги замовника? (рос)
 19. Будівельне об'єднання має у своєму складі проектну організацію, яка отримала ліцензію на виконання проектних робіт і повинна здійснювати авторський нагляд за будівництвом запроектованих її фахівцями об'єктів. У Збірнику «Ціноутворення в будівництві» № 7, липень 2010, стор.110 - 115, вміщено роз'яснення про те, що авторський нагляд здійснюється відповідно до вимог ДБН А.2.2-4-2003 «Положення про авторський нагляд за будівництвом будівель і споруд »на підставі договору, укладеного замовником з генеральною проектною організацією. У роз'ясненні також сказано, що конкретна форма договору на здійснення авторського нагляду не встановлена і що замовники і проектувальники можуть самі вирішувати питання щодо виду договору, прав і обов'язків сторін, інших умов, при цьому підготовка договорів є обов'язком проектувальника. Просимо надати допомогу в даному питанні і роз'яснити, якими законодавчими та нормативними актами слід керуватися при підготовці договору, в якому вигляді може бути складений договір на здійснення авторського нагляду і які питання повинні бути в ньому відображені як в документі, що регулює відносини сторін протягом усього періоду будівництва об'єкта? (рос)
 20. Будівництво будівлі міського центру зайнятості було законсервовано три роки тому і в даний час прийнято рішення про розконсервацію та продовження будівництва об'єкта. В процесі огляду недобудованої будівлі було встановлено, що для відновлення будівництва необхідно провести роботи по розконсервації - розібрати захисні настили, козирки; виконати необхідні обсяги земляних робіт для можливості гідроізоляції стін підвалу; відновити верхні ряди зруйнованої цегляної кладки в окремих місцях і т.д. Просимо роз'яснити, в якому порядку здійснюється розконсервація і визначається вартість робіт з розконсервації, який показник прибутку може бути застосований при складанні кошторисів та оплату цих робіт підряднику? (рос)
 21. В Збірниках «Ціноутворення в будівництві» щорічно публікуються рекомендовані Мінрегіонбудом Україні «Усереднені показники вартості експлуатації будівельних машин і механізмів» станом на початок поточного року, які застосовуються при складанні інвесторської кошторисної документації по будовах (об'єктах), будівництво яких здійснюється із залученням бюджетних коштів. У пояснювальній записці до «усередненими показниками ...» наводяться поточні ціни на енергоносії (бензин і дизельне паливо), на підставі яких проводилися розрахунки цих показників. Просимо роз'яснити, чи може проектна організація уточнити вартість бензину і дизельного палива і, відповідно, вартість 1 маш.-год експлуатації будівельних машин і механізмів, якщо відповідно до вихідних даних замовника для складання кошторисної документації поточні ціни на ці ресурси збільшилися? (рос)
 22. В кошторисної документації, розробленої проектним інститутом, вартість монтажу двох сферичних резервуарів місткістю 600 м3 кожний (тиск 1,2 МПа) визначена за нормою 9-8-2 Збірника 9 «Металеві конструкції» РЕКН. У представленій підрядником для узгодження договірної ціни крім вартості робіт по зазначеній нормі додатково врахована робота з виготовлення листових конструкцій масою понад 0,5 т на будівельному майданчику за нормою 9-70-1. (рос)
 23. Відповідно до договірної ціною на капітальний ремонт будівлі підрядна організація виконала всі передбачені проектом роботи та замовник оплатив їх за рахунок коштів міського бюджету. Поряд з іншими роботами проектом були передбачені роботи з ремонту штукатурки рустованого фасаду цементно-вапняним розчином площею до 5 м2 і до 10 м2 в одному місці з подальшим забарвленням всій площі фасаду силікатними фарбами за 2 рази. Відповідно до проекту організації ремонту, розробленим проектною організацією, роботи виконувалися з самопідйомних підвісних колисок, при цьому спочатку виконувалися роботи по ремонту штукатурки по всій площі фасаду, і тільки потім, після схоплювання розчину, проводилася силікатна забарвлення. (рус)
 24. Відповідно до договору на виконання проектно-вишукувальних робіт (фінансування здійснювалося за рахунок державних коштів) замовник будівництва у 2010 році сплатив проектної організації передбачену договором вартість виконаних проектно-вишукувальних робіт, проектно-кошторисна документація пройшла державну інвестиційну експертизу і була затверджена в установленому порядку. У зв'язку з тим, що проектна організація знаходиться в іншому місті, для проведення інженерно-геологічних вишукувань майданчика будівництва було необхідно відрядити фахівців-дослідників, і відповідні витрати на відрядження (витрати на проїзд, проживання в готелі, добові) були згідно з розрахунком враховані у вартості вишукувальних робіт, а в подальшому оплачені проектної організації у вартості проектної документації .... (рос)
 25. Відповідно до договору підряду здійснюється будівництво житлового комплексу з об'єктами інженерного забезпечення (котельнею, трансформаторною підстанцією, водозабірними спорудами і т.д.). Згідно з умовами договору вартість підрядних робіт в договірній ціні визначається відповідно до правил ДБН Д.1.1-1-2000.При перевірці правильності визначення вартості виконаних будівельних робіт службою внутрішнього аудиту замовника було зазначено, що в Актах приймання виконаних будівельних робіт по будівлі котельні за березень - травень 2011 року неправильно визначена сума прибутку - замість показника 3,82 грн. / Люд.-год слід було прийняти показник 2,84 грн. / люд.-год згідно п.3.2.12.1 ДБН Д. 1.1-1-2000. Крім того, в деяких Актах були виявлені помилково враховані обсяги робіт, які на момент перевірки не були виконані і повинні бути виключені з вартості виконаних робіт за попередній період. Просимо роз'яснити, як правильно провести уточнення прибутку, врахованої в Актах за формою № КБ-2в за попередні місяці? Просимо також роз'яснити, як правильно провести виправлення помилок, допущених при визначенні вартості робіт у попередні місяці (помилки в обсягах робіт)?(рос)
 26. Відповідно до завдання на проектування проектна організація розробила робочий проект на будівництво об'єкта. Проектним рішенням було передбачено влаштування монолітної залізобетонної сходи криволінійного обрису (залізобетон в комбінації зі сталевими елементами з прокатної сталі). У зв'язку з відсутністю в діючих збірниках ресурсних елементних кошторисних норм прямої норми на влаштування таких конструкцій проектна організація при розробці проектно-кошторисної документації склала індивідуальну ресурсних елементних кошторисних норм, яка була врахована у відповідній локальним кошторисом і в складі інвесторської кошторисної документації (в зброшурованому вигляді) представлена на державну експертизу. Після доопрацювання проектно-кошторисної документації по зауважень експертів було отримано позитивний висновок служби державної будівельної експертизи з рекомендацією затвердити робочий проект в цілому, з відповідними техніко-економічними показниками. Після затвердження проекту на підставі наявної в складі інвесторської кошторисної документації індивідуальної норми і відповідної позиції локального кошторису була визначена вартість робіт з улаштування сходів в договірній ціні, а в подальшому оплачена підряднику вартість виконаних робіт згідно Актів приймання виконаних будівельних робіт за формою № КБ-2в. (рос)
 27. Відповідно до завдання на проектування проектна організація розробляє проектно-кошторисну документацію на реконструкцію автодорожнього мосту через ріку. Проектними рішеннями передбачено заміну несучих конструкцій мосту, у зв’язку з чим на час реконструкції передбачається улаштування тимчасового мосту для руху автотранспорту. На тимчасовий міст є креслення, складено локальний кошторис. Просимо роз’яснити, чи можна включити витрати на улаштування тимчасового мосту в главу 1 «Підготовка території будівництва» Зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва, або ці витрати слід включити окремим рядком в Главу 8 «Тимчасові будівлі та споруди» ЗКР?(укр)
 28. Відповідно до завдання на проектування проектна організація розробляє проектно-кошторисну документацію на реконструкцію автодорожнього мосту через річку. Проектними рішеннями передбачена заміна несучих конструкцій моста, в зв'язку з чим на час реконструкції передбачається влаштування тимчасового моста для руху автотранспорту. На тимчасовий міст є креслення, складена локальний кошторис. Просимо роз'яснити, чи можна включити витрати на влаштування тимчасового моста в главу 1 «Підготовка території будівництва» Зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва, або ці витрати слід включити окремим рядком у Главу 8 «Тимчасові будівлі та споруди» РСР? (рос)
 29. Відповідно до завдання на проектування розроблена проектно-кошторисна документація на будівництво лікувально-оздоровчого комплексу, яка передана замовнику для затвердження в установленому порядку. При попередньому перегляді кошторисної документації фахівцями замовника виникло наступне питання. У зведеному кошторисному розрахунку вартості будівництва розмір коштів на титульні тимчасові будівлі і споруди визначений не за усередненими відсотковими показниками Мінрегіонбуду Україні, а по локальних кошторисах на кожне спорудження, передбачене проектом організації будівництва. Зокрема, ПОС передбачено пристрій внутрішньомайданчикові тимчасової дороги довжиною 70 м і шириною 5,3 м із збірних залізобетонних плит товщиною 17 см з пристроєм дорожнього корита і піщаної основи товщиною 15 см. Проектна організація склала локальний кошторис на пристрій внутрішньомайданчикової тимчасової дороги за обсягами робіт, зазначених в ПОС, при цьому вартість збірних залізобетонних дорожніх плит врахована за повною вартістю, без урахування їх оборотності. Просимо роз'яснити, як правильно визначати вартість збірних залізобетонних дорожніх плит на стадії складання інвесторської кошторисної документації, при формуванні договірних цін і на стадії взаєморозрахунків за виконані обсяги робіт? (рос)
 30. Відповідно до затвердженої в установленому порядку проектно-кошторисною документацією будується обласна клінічна лікарня, фінансування здійснюється за рахунок державних коштів. У січні 2012 року підрядник направив замовнику додаткову угоду до договору підряду та уточнену договірну ціну (динамічну), в якій підрядник на залишок робіт після 01.01.2012 за погодженням із замовником уточнив рівень заробітної плати відповідно до листа Мінрегіону України від 29.12.2011 № 7 / 15-18443, а також ціни матеріально-технічних ресурсів, які змінилися за минулий період часу. Крім того, у рядку 10 «Податки, збори, обов'язкові платежі» договірної ціни підрядник врахував збори і податки, які не були передбачені раніше узгодженої договірною ціною, а саме: - Збір за спеціальне використання води; - Екологічний податок, який стягується за розміщення побутових відходів. (рос)
 31. Відповідно до затвердженої в установленому порядку проектно-кошторисною документацією в 2012 році планується Початок будівництва середньої загальноосвітньої школи, функції замовника будуть здійснюватися Управлінням капітального будівництва. В даний час проводиться робота по підготовці договору підряду, необхідних додатків до договору, оформлення остаточного варіанта договірної ціни. За умовами конкурсних торгів учасник-переможець повинен забезпечити поставку та монтаж інженерного та технологічного обладнання, встановити не монтується обладнання, придбати частково меблі та інвентар за узгодженим сторонами переліком. Просимо роз'яснити, як в такому випадку оформити договірну ціну на будівництво об'єкта, а також довідку про вартість виконаних будівельних робіт і витратах за формою № КБ-3, які не передбачають врахування вартості Придбання і установки не монтується обладнання та інвентарю? (рос)
 32. Відповідно до затвердженої в установленому порядку проектно-кошторисною документацією розпочато будівництво об'єкта, фінансування здійснюється за рахунок державних коштів. Договором підряду передбачено, що розрахунки за виконані роботи здійснюються щомісячно на підставі твердої договірної ціни, узгодженої сторонами, уточнення договірної ціни буде здійснюватися в порядку, викладеному в п.3.3.3.2 ДБН Д.1.1-1-2000. При виконанні земляних робіт і визначенні їх вартості виникла конфліктна ситуація, суть якої в наступному. Проектом організації будівництва, інвесторської кошторисної документації і твердої договірної ціною передбачена вивезення розробленого в котловані грунту на міське звалище, що знаходиться на відстані 21 км від об'єкту будівництва відповідно до вихідних даних міських комунальних служб, які були отримані до початку проектування об'єкта. (рос)
 33. Відповідно до затвердженої в установленому порядку проектно-кошторисною документацією та договором підряду були виконані роботи з капітального ремонту будівлі середньої школи. Проектом організації ремонту було передбачено влаштування зовнішніх металевих трубчастих інвентарних лісів заввишки 16 м для виконання робіт з оштукатурення фасадів декоративним розчином. Вартість робіт по установці інвентарних лісів в інвесторської кошторисної документації, договірною ціною і Актах приймання виконаних будівельних робіт визначена за нормою 20-6-1 «Установка і розбирання інвентарних лісів зовнішніх металевих трубчастих, висота лісів до 16 м», вимірювач «100 м2 вертикальної проекції »(Збірник 20« Інші ремонтно-будівельні роботи» РЕКНр). (рос)
 34. Відповідно до затвердженої в установленому порядку проектної документації планується будівництво великого торгового центру і замовник веде переговори з підрядними організаціями про укладення договору підряду, при цьому фахівці замовника орієнтуються на положення, що містяться в «Загальних умовах укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08,2005 N9 668, а також в ДБН ДА.1-1-2000 «Правила визначення вартості будівництва». Одна з підрядних організацій представила свою договірну ціну, в якій окремим рядком включені витрати на надання послуг генпідрядною організацією в розмірі 2% вартості робіт і витрат за договірною ціною. Підрядник стверджує, що замовник будівництва повинен компенсувати ці витрати генпідрядника, проте в ДБН така стаття витрат не вказана і зведеним кошторисним розрахунком вартості будівництва не передбачена. Просимо роз'яснити, які послуги надає генпідрядна будівельна організація і чи повинен замовник будівництва оплачувати їх генпідряднику? (рос)
 35. Відповідно до затвердженої в установленому порядку проектної документації планується будівництво великого торгового центру і замовник веде переговори з підрядними організаціями про укладення договору підряду, при цьому фахівці замовника орієнтуються на положення, що містяться в «Загальних умовах укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08,2005 N9 668, а також в ДБН ДА.1-1-2000 «Правила визначення вартості будівництва». Одна з підрядних організацій представила свою договірну ціну, в якій окремим рядком включені витрати на надання послуг генпідрядною організацією в розмірі 2% вартості робіт і витрат за договірною ціною. Підрядник стверджує, що замовник будівництва повинен компенсувати ці витрати генпідрядника, проте в ДБН така стаття витрат не вказана і зведеним кошторисним розрахунком вартості будівництва не передбачена. Просимо роз'яснити, які послуги надає генпідрядна будівельна організація і чи повинен замовник будівництва оплачувати їх генпідряднику? (рос)
 36. Відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації та договору підряду було здійснено будівництво об’єкта за державні кошти. На підставі вихідних даних замовника у Зведеному кошторисному розрахунку вартості будівництва було передбачено кошти на відряджання робітників для виконання спеціальних будівельних робіт (санітарно-технічних та електромонтажних). У розрахунку витрат на відрядження були передбачені витрати на проїзд, проживання в готелі та добові згідно з установленими нормами.(укр)
 37. Відповідно до затвердженої проектно-кошторисною документацією та договором підряду було здійснено будівництво об'єкта за державні кошти. На підставі вихідних даних замовника в Зведеному кошторисному розрахунку вартості будівництва були передбачені кошти на відрядження робітників для виконання спеціальних будівельних робіт (санітарно-технічних та електромонтажних). У розрахунку витрат на відрядження були передбачені витрати на проїзд, проживання в готелі та добові згідно з установленими нормами. Аналогічним чином були розраховані витрати на відрядження в динамічній договірній ціні підрядника (в межах кошторисного ліміту на ці цілі). (рос)
 38. Відповідно до нового податкового законодавства всі підприємства, які використовують воду для господарських, побутових та інших потреб, з 01.01.2011, крім плати за спожиту воду, повинні сплачувати збір за спеціальне використання води у встановлених розмірах за кожні 100 м3 води. Просимо роз'яснити, чи має право підрядна організація включати в договірні ціни та Акти приймання виконаних будівельних робіт за формою Ns КБ-2в витрати на сплату збору за спеціальне водокористування? (рос)
 39. Виробничо-комерційна фірма згідно з договором підряду виконала роботи з капітального ремонту покрівлі будівлі, фінансування здійснювалося за рахунок коштів міського бюджету. Проектною документацією передбачено пристрій обрешітки з деревостружкової плити 05В на покрівлі складної конфігурації площею 423 м2 для подальшого укладання бітумної черепиці. В інвесторської кошторисної документації вартість укладання деревостружкових плит ОSВ була визначена за нормою 7-26-5 «Пристрій покриттів з деревостружкових плит площею покриття до 10 м2» Збірника 7 «Підлоги» РЕКНр, в якій нормативні витрати плит деревостружкових становить 102 м2 на 100 м2 покриття статі, тобто норма відходів плит становить 2%. У зв'язку з тим, що покрівля складається з семи площин різної площі, взаємно перетинаються під різними кутами між собою, в процесі виробництва робіт утворилися обрізки плит у кількості 67,62 м2 (16% від площі покрівлі), які були передані замовнику разом зі схемами розкрою плит і розрахунками витрати по кожній з семи площин покрівлі. (рос)
 40. ГОСТ 14771-76*. Дугове зварювання в захисному газі. З'єднання зварні
 41. ГОСТ 6402—70*. Шайби пружинні. Технічні умови
 42. Генпідрядна будівельна організація здійснює будівництво житлового комплексу з офісними приміщеннями та підземним паркінгом. У складі комплексу передбачено будівництво двох будинків висотою 24 і 25 поверхів. Для монтажу та наладки ліфтового обладнання необхідно укласти договір субпідряду із спеціалізованою організацією по монтажу ліфтів. У представленому субпідрядником проекті договору на виконання робіт зазначено, що не пізніше ніж за 10 днів до початку монтажу устаткування генпідрядник повинен забезпечити готовність будівельної частини ліфтів і встановити по всій висоті ліфтових шахт підмостки з кроком 3 м і огородження дверних прорізів з передачею субпідряднику виконаних підготовчих робіт за актом. Ми вважаємо, що кожна субпідрядна організація повинна самостійно забезпечувати виконання своїх робіт необхідними засобами підмощування, як це має місце при виконанні електромонтажних, санітарно-технічних, оздоблювальних та інших робіт, проте субпідрядник наполягає на своїй редакції, посилаючись на вимоги нормативних документів з монтажу ліфтів. Просимо роз'яснити, чи правомірні зазначені вище умови субпідрядника і чи повинен замовник будівництва оплачувати ці роботи? (рос)
 43. Головному управлінню праці та соціального захисту населення обласної державної адміністрації підпорядковані установи, в яких щорічно проводяться роботи з реконструкції, капітального та поточного ремонту будівель і споруд. Інвесторська кошторисна документація складається проектними організаціями, а також власними силами фахівців головного управління або із залученням фахівців підрядних організацій на підставі дефектних актів. У зв'язку з тим, що в Збірнику «Ціноутворення в будівництві» № 11, листопад 2010, стор.9 - 43, вміщено нові «Ліцензійні умови провадження господарської діяльності у будівництві, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури», просимо роз'яснити, чи потрібна ліцензія для складання кошторисної документації на наступні види робіт: - Будівельно-монтажні роботи при реконструкції будівель і споруд; - Ремонтно-будівельні роботи при капітальних і поточних ремонтах; - Складання кошторисів на проектні роботи? (рос)
 44. ДБН А.2.2-3-2012. Склад та зміст проектної документації на будівництво
 45. ДСТУ ISO 898-1:2003. Механічні властивості кріпильних виробів, виготовлених з вуглецевої і легованої сталі. Частина 1. Болти, гвинти і шпильки (ISO 898-1:1999, IDT)
 46. Державне підприємство є замовником будівництва об'єкта. Робочим проектом передбачено виконання робіт по монтажу огородження з колюче-ріжучого дроту «Егоза» по верху інженерних загороджень. Виконання таких робіт не передбачено чинними ресурсними елементними кошторисними нормами, тому проектна організація при складанні інвесторської кошторисної документації застосувала норму 8-88-1 РЕКНМУ з індексом «П» (стосовно), при цьому норма 8-88-1 Збірника 8 «Електротехнічні установки» була відкоригована наступним чином: - Витрати праці скорочені в 2 рази (з 3,2 люд.-год до 1,6 люд.-год); - Виключена робота установки для зварювання ручного дугового (постійного струму); - З матеріальних ресурсів залишені тільки петлі накладні в кількості 2 шт на 1 м, так як вони застосовуються при монтажі колючим ріжучого дроту «Егоза» та її кріпленні до підвісної оцинкованої дроті. (рос)
 47. До якої категорії належить та який термін використовують стосовно нашого хлібоприймального підприємства (ХПП): - об'єкт підвищеної небезпеки; - потенційно небезпечний об'єкт; - об'єкт із підвищеним рівнем вибухопожежної небезпеки; -об'єкт пожежної небезпеки? На підставі паспортизації та ідентифікації підприємства Державний комітет України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду видав повідомлення, в якому зазначено, що на підприємстві немає об'єктів підвищеної небезпеки і реєстрації в Державному реєстрі України не підлягає.
 48. Замовник будівництва, посилаючись на вимоги працівників міського казначейства, пропонує підряднику включити в договірну ціну витрати на утримання служби замовника і технічний нагляд згідно інвесторської кошторисної документації, а в подальшому, при взаєморозрахунках за виконані обсяги будівельних робіт, включати ці витрати в Акти приймання виконаних будівельних робіт за формою № КБ-2в пропорційно вартості виконаних робіт з наступним перерахуванням отриманих коштів на розрахунковий рахунок замовника, що дозволить казначейству контролювати витрачання цих коштів. Просимо роз'яснити, чи правомірно таку вимогу працівників міського казначейства? (рос)
 49. Згідно з ДБН В.2.5-13-98 1.1.7, за технічної можливості сигнали від приймально-контрольних приладів установок пожежогасіння та пожежної сигналізації виводять на пульти централізованого спостерігання державної пожежної охорони. За «Правилами пожежної безпеки в Україні» (п. 6.1.28), приймально-контрольні прилади і станції УПС та КОПС треба встановлювати у приміщеннях із цілодобовим чергуванням персоналу. У обґрунтованих випадках допускають встановлення приймально-контрольних приладів у приміщеннях без чергового персоналу за умови забезпечення передання оповіщень про пожежу (несправності) на пожежний пост або в інше приміщення із постійним цілодобовим перебуванням людей та забезпечення контролю каналів зв'язку. У цьому разі має бути передбачено заходи, які перешкоджають доступу сторонніх осіб до приймально-контрольних приладів. У разі технічної можливості сигнали від приймально-контрольних приладів УПС та АУП слід виводити на пульти централізованого спостерігання пожежної охорони. Чи обов'язково виводити сигнали від систем пожежної автоматики об'єкту на пульти централізованого спостерігання пожежної охорони, якщо сигнал уже виведено на пульт централізованого спостерігання всередині об'єкту з цілодобовим черговим персоналом? Як бути тоді, коли таких сигналів сотня або і більше? Що є критерієм технічної можливості, як це сказано в пунктах нормативних актів? Чи може персонал на пульті централізованого спостерігання державної пожежної охорони кваліфіковано сприйняти 100-200 сигналів від великого об'єкту, якщо навіть для навченого персоналу реагування на ці сигнали іноді потребує спокою, часу на вивчення для правильного реагування.
 50. Згідно з ДБН В.2.5-13-98 п. 1.6.2, у першому абзаці написано, що встановлення пожежної сигналізації повинно формулювати імпульс на керування системами пожежогасіння, димовидалення та оповіщення про пожежу в разі спрацювання не менше двох автоматичних пожежних сповіщувачів, установлених в одному контрольованому приміщенні. У третьому абзаці написано, що коли встановлення пожежної сигналізації призначено для управління автоматичними установками пожежогасіння, димовидалення і мовного оповіщення про пожежу, кожну точку захищуваної поверхні належить контролювати не менше, ніж двома автоматичними пожежними сповіщувачами. Якими нормативними документами потрібно керуватися під час визначення, у яких приміщеннях система пожежної сигналізації повинна управляти системами пожежогасіння, димовидалення та сповіщення про пожежу чи просто формулювати сигнал на пуск перерахованих систем від спрацювання не менше двох автоматичних пожежних сповіщувачів, встановлених в одному контрольованому приміщенні?
 51. Згідно з приписом МНС України, в Чернівецькій області запропоновано обладнати млинзавод комбінату двома системами: АУПС та системою раннього виявлення надзвичайних ситуацій і оповіщень людей у разі виникнення їх. Чи доцільно обладнувати один об'єкт двома системами?
 52. Згідно п.3.2.5.1 ДБН Д.1.1-1-2000 «Правила визначення вартості будівництва» на стадії ціни тендерної пропозиції витрати з транспортування матеріальних ресурсів власними транспортними засобами підрядника визначаються розрахунками вартості перевезень за 1 тонну на відповідну відстань. Розрахунки складаються із застосуванням «Методичних рекомендацій з визначення вартості та трудомісткості робіт з перевезення будівельних вантажів власним автомобільним транспортом будівельних організацій при складанні договірної ціни та проведенні взаєморозрахунків за обсяги виконаних робіт». У п.1.3.6 «Методичних рекомендацій ...» вартість запасних частин і матеріальних ресурсів при ремонті та технічному обслуговуванні автомобілів визначається за нормативами на 1000 км пробігу (Нзч і Нм), наведеними в РД 200 УРСР 84001-3-88, з застосуванням до них коефіцієнтів (Кзч і Км), які призводять рівень вартості запасних частин і матеріальних ресурсів, врахований в нормі, до рівня вартості цих ресурсів на момент складання розрахунку. Просимо роз'яснити, як правильно визначати в 2011 році витрати на запасні частини і матеріальні ресурси при ремонті і технічному обслуговуванні автомобілів, які є власністю підрядної організації; які величини коефіцієнтів можуть застосовуватися в розрахунках для визначення зазначених витрат? (рос)
 53. Земельний кодекс України
 54. Кодекс України про адміністративні правопорушення
 55. Комісія у складі представника будівельно-монтажної організації, представників замовника та проектної організації провела огляд робіт, які в подальшому будуть приховані наступними роботами, і представник будівельної організації запропонував членам комісії підписати Акти огляду прихованих робіт, складені за формою, наведеною в додатку 9 до ДБН А .3.1-5-96 «Організація будівельного виробництва». Представник проектної організації відмовився підписати зазначені Акти, так як, за його твердженням, ДБН А.3.1-5-96 втратив силу, форма Акта змінена і його необхідно скласти за новою формою. Просимо роз'яснити, чи дійсно відмінено ДБН А.3.1-5-96, і, якщо так, то просимо надрукувати нову форму Акта на приховані роботи і перелік робіт, на які він складається. (рос)
 56. Комунальне підприємство виконує роботи з ремонту об’єктів благоустрою та озеленення міста. Вартість виконаних робіт з озеленення визначається за, ресурсними елементними кошторисними нормами розділу 1.4 «Озеленення» Збірника 18 «Благоустрій» РЕКНр (ДБН Д.2.4-18-2000). У повній відповідності із Загальними вказівками до даного розділу при визначенні одиничної вартості робіт застосовуються підвищувальні коефіцієнти до норм витрат труда робітників, наведені в таблиці 4, якщо роботи провадяться в ґрунтах 3 групи і здійснюється посадка колючого чагарнику: п.3 (підготовка посадкових місць у ґрунтах 3 групи) К = 1,4; п.7 (посадка колючого чагарнику) К = 1,3. (укр)
 57. Комунальне підприємство виконує роботи по ремонту об'єктів благоустрою та озеленення міста. Вартість виконаних робіт з озеленення визначається по ресурсних елементних кошторисних норм розділу 1.4 «Озеленення» Збірника 18 «Благоустрій» РЕКНр (ДБН Д.2.4-18-2000). У повній відповідності з Загальними вказівками до цього розділу при визначенні одиничної вартості робіт застосовуються підвищувальні коефіцієнти до норм витрат праці робітників, наведені в таблиці 4, якщо роботи проводяться в ґрунтах 3 групи і здійснюється посадка колючого чагарника (рос)
 58. М 03450778 - 700:2012. Методика проведення аудиторських перевірок з безпеки дорожнього руху на стадії експлуатації автомобільних доріг загального користування
 59. НПАОП 02.0-1.04-05. Правила охорони праці ля працівників лісового господарства та лісової промисловості
 60. НПАОП 02.0-3.03-05. Норми безплатної видачі спеціального одягу, безплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту працівникам лісового господарства
 61. НПАОП 20.0-3.10-05. Норми бесплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту працівникам деревообробної промисловості
 62. НПАОП 22.1-1.02-07. Правила охорони праці для підприємства охорони праці для підприємств та організацій поліграфічної промисловості
 63. НПАОП 24.1-1.01-10. Правила Охорони праці під час виробництва синтетичного етилового спирту
 64. НПАОП 24.1-1.07-10. Правила охорони праці для виробництв основної хімічної промисловості
 65. НПАОП 25.1-1.01-09. Правила охорони праці обслуговуванні просувально-сушильного устаткування для виробництва дубльованих гумотехнічних матеріалів та виробів з них
 66. НПАОП 25.1-3.01-07. Норми безплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту працівникам на підприємствах гумотехнічної галузі
 67. НПАОП 26.2-1.01-07. Правила охорони праці для працівників фарфоро-фаянсової промисловості
 68. НПАОП 26.2-3.01-12. Норми безплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту для працівників в фарфоро-фаянсового виробництва
 69. НПАОП 27.1-1.04-09. Правила охорони праці у прокатному виробництві підприємств металургійного комплексу
 70. НПАОП 27.35-1.01-09. Правила охорони праці у феросплавному виробництві
 71. НПАОП 27.4-1.12-06. Правила безпеки при виробництві та переробці титану
 72. НПАОП 29.6-1.01-07. Правила безпеки під час утилізації звичайних видів боєприпасів
 73. НПАОП 35.1-3.15-07. Норми безплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту працівникам суднобудівної промисловості
 74. НПАОП 35.3-1.02-06. Правила охорони праці у цехах кінцевого складання літальних апаратів
 75. НПАОП 37.0-1.01-09. Правила безпеки при заготівлі і переробці брухту та відходів чорних і кольорових металів
 76. НПАОП 40.1-1.02-01. Правила безпечної експлуатації тепломеханічного обладнання електростанцій і теплових мереж
 77. НПАОП 60.1-1.02-12. Правила безпечної експлуатації безпечної експлуатації контрактної мережі та пристроїв електропостачання автоблокування залізниць
 78. НПАОП 60.1-3.02-09. Норми безплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту працівникам метрополітенів
 79. НПАОП 60.2-1.01-06. Правила охорони праці на міському електричному транспорті
 80. НПАОП 60.3-1.01-10. Правила безпечної експлуатації магістральних газопроводів
 81. НПАОП 63.21-1.13-08. Правила з охорони праці під час ремонту та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту
 82. НПАОП 80.0-1.12-04. Правила безпеки під час навчання в кабінетах інформатики навчальних закладів системи загальної середньої освіти
 83. НПАОП 92.0-1.01-09. Правила охорони праці для працівників театрів і концертних залів
 84. НПАОП 92.0-1.02-12. Правила безпеки з улаштування, безпечної експлуатації та утримання гірськолижних трас
 85. НПАОП 92.7-1.01-06. Правила будови і безпечної експлуатації атракціонної техніки
 86. На Рівненській АЕС проводять багато вогневих робіт. Звертаюся до вас із проханням роз'яснити низку питань стосовно проведення їх. 1. Згідно з пунктом 8.1.1.3 Правил пожежної безпеки в Україні, керівник структурного підрозділу повинен оформити наряд-допуск на проведення вогневих робіт відповідно до додатку 4. Згідно з додатком 4 та пунктом 2.17 Інструкції з організації безпечного ведення вогневих робіт на вибухопожежонебезпечних та вибухонебезпечних об'єктах (НПАОП 0.005.12-01), можна зрозуміти, що наряд-допуск видають на один день (зміну) з правом продовження не більше, ніж на один день (під час виконання тих самих робіт, на тому ж самому місці, обладнанні і тими ж самими виконавцями та старшим виконавцем). Разом із тим, за пунктом 11.3.1.38 НАПБ Б.01.014-2007 «Правил пожежної безпеки при експлуатації атомних станцій» сказано: «При проведенні тих самих робіт, якщо вони проводитимуться під час декількох змін або днів (але не більше п'яти), повторний наряд-допуск від адміністрації не потрібний. У цих випадках на подальшу робочу зміну після повторного огляду місця вказаних робіт адміністрацією підтверджується раніше виданий наряд-допуск, про що робиться відповідний запис».
 87. На нашому підприємстві (державному хімічному заводі) підрядна організація відповідно до договору виконала роботи по посиленню залізобетонних колон в цеху по виробництву сульфату калію і соляної кислоти. Роботи проводилися на висоті - від нульової позначки до +13,2 м. Металеві конструкції посилення колон виготовлялися на будівельному майданчику і монтувалися за допомогою крана на гусеничному ходу МКГ-25 на попередньо очищеної колоні. У кошторисній документації, складеної фахівцями підприємства, а потім в договірній ціні на виконання робіт і в Актах приймання виконаних будівельних робіт за формою № КБ-2в вартість робіт з посилення була визначена наступним чином: - Виготовлення металевих конструкцій посилення на будівельному майданчику - за нормою 9-72-1 РЕКН; - Посилення залізобетонних колон - за нормою 46-12-1 РЕКН. При перевірці правильності визначення вартості виконаних робіт працівник КРУ виключив з вартості оплачених робіт і відбив як завищення роботу з виготовлення металоконструкцій посилення колон, мотивуючи тим, що їх виготовлення враховано нормою 46-12-1. Наші заперечення про те, що в складі робіт цієї норми виготовлення елементів підсилення не вказано і в технічній частині Збірника 46 також немає ніяких відомостей з цього питання, до уваги не прийняті. Просимо роз'яснити, чи правий працівник КРУ? (рос)
 88. На нашому підприємстві в складських приміщеннях для зберігання зернової продукції отвори у протипожежних перегородках обладнано захисними пристроями у вигляді водяної завіси проти поширення вогню та продуктів горіння, що передбачено проектною документацією та ППБУ п.4.2.4. Але місцеві органи пожежної безпеки в своїх приписах вимагають встановлення в перегородках між складами пожежних клапанів, хоча технічно це виконати неможливо, оскільки між складами встановлено зернові транспортери. Просимо надати роз'яснення з цього приводу.
 89. На підставі відповідних рішень розроблена і затверджена в установленому порядку проектно-кошторисна документація на капітальний ремонт терапевтичного корпусу обласної клінічної лікарні. Передбачені проектом роботи буде виконувати ремонтно-будівельна організація, що має ліцензію на право виконання робіт, з якою укладено договір підряду з динамічною договірною ціною. При прийманні документації до фінансування працівник міського казначейства висунув умову, що фінансування буде відкрито, якщо вид договірної ціни буде змінено - замість «динамічна» зазначено «тверда», так як всі капітальні ремонти мають фінансуватися тільки з твердим договірними цінами, при цьому на які-або нормативні документи цей працівник не послався. Просимо роз'яснити, чи правильні дії працівника міського казначейства в даному випадку? (рус)
 90. Наказ "Про підготовку та своєчасний початок опалювального сезону 2012/13 року"
 91. Наказ № 179 від 26.04.2012 "Про затвердження Порядку забезпечення охорони службової інформації під час заходів міжнародного співробітництва у Міністерстві"
 92. Наказ № 180 від 26.04.2012 р. "Про внесення змін до складу комісії з припинення діяльності Державної агрофірми «Квіти України»"
 93. Наказ № 181 від 26.04.2012р. "Про внесення змін до деяких наказів Мінрегіону України"
 94. Наказ № 182 від 26.04.2012 р. "Про надання статусу базової організації з науково-технічної діяльності у будівництві"
 95. Наказ № 183 від 26.04..2012 р."Про надання статусу базової організації з науково-технічної діяльності у будівництві"
 96. Наказ № 184 від 28.04.2012р. "Про затвердження складу Комітету забезпечення доступності інвалідів та інших маломобільних груп населення до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури при Мінрегіоні України"
 97. Наказ № 187 від 03.05.2012 "Про внесення змін до складу Атестаційної архітектурно-будівельної комісії"
 98. Наказ № 188 від 03.05.2012 р. "Про введення в дію рішення колегії від 19.04.2012 № 9 «Про стан виконавської дисципліни та організацію виконання завдань, визначених актами законодавства, дорученнями Президента України і Кабінету Міністрів України, запитами та зверненнями народних депутатів України і громадян, та стан виконання рішень колегії у Мін регіоні за І квартал 2012 року»"
 99. Наказ № 189 від 03.05.2012 р. "Про надання статусу базової організації з науково-технічної діяльності у будівництві"
 100. Наказ № 190 від 03.05.2012 р. "Про надання статусу базової організації з науково-технічної діяльності у будівництві"
 101. Наказ № 191 від 03.05.2012 р. "Про надання статусу базової організації з науково-технічної діяльності у будівництві"
 102. Наказ № 192 від 03.05.2012 р. "Про надання статусу базової організації з науково-технічної діяльності у будівництві"
 103. Наказ № 193 від 03.05.2012 р. "Про надання статусу базової організації з науково-технічної діяльності у будівництві"
 104. Наказ № 194 від 03.05.2012 р. "Про надання статусу базової організації з науково-технічної діяльності у будівництві"
 105. Наказ № 195 від 03.05.2012 р. "Про надання статусу базової організації з науково-технічної діяльності у будівництві"
 106. Наказ № 205 від 07.05.2012 р. "Про внесення змін до наказу Мінрегіону України від 26.12.2011 № 382 «Про організацію виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28.11.2011 № 1240»"
 107. Наказ № 207 від 10.05. 2012 р. "Про уведення в дію рішення Міжвідомчої комісії з розгляду пропозицій щодо формування переліку об'єктів житлового будівництва, на добудову (будівництво) яких або придбання житла в яких можуть спрямовуватися кошти"
 108. Наказ № 214 від 11.05.2012 р. "Про Міжвідомчу комісію з підготовки пропозицій для вжиття невідкладних заходів щодо завершення спорудження проблемних об'єктів житлового будівництва при Мінрегіоні України"
 109. Наказ № 222 від 11.05. 2012 р. "Про затвердження Зміни № 3 ДБН В.2.2-15-2005 «Житлові будинки. Основні положення»"
 110. Наказ № 231 від 14.05. 2012 р. "Про утворення Оргкомітету та підкомітетів з підготовки та проведення X Міжнародної спеціалізованої виставки «КомунТех - 2012», X Міжнародного водного форуму «AQUA UKRAINE - 2012», ІІ Спеціалізованої виставки «ЄвроБудЕкспо - 2012» та VIII Міжнародного конгресу «Інституційні та технічні аспекти реформування житлово- комунального господарства»."
 111. Наказ № 232 від 14.05.2012 р. Про введення в дію рішення колегії Мінрегіону України від 19 квітня 2012 року № 8 "«Про стан впровадження сучасних методів та технологій у сфері поводження з побутовими відходами»"
 112. Наказ № 233 від 15.05.2012 р. "Про затвердження Переліку розробок на створення науково-технічної продукції з нормування та стандартизації у сфері будівництва та житлової політики на 2012 рік за бюджетною програмою (КПКВК 2751030)"
 113. Наказ № 242 від 16.05.2012 р."Про проведення позапланового аудиту відповідності та фінансового аудиту окремих питань діяльності Публічного акціонерного товариства «Український зональний науково-дослідний і проектний інститут по цивільному будівництву - ПАТ «КиївЗНДІЕП»"
 114. Наказ № 252 від 18.05 2012р. "Про затвердження положень про самостійні структурні підрозділи Міністерства"
 115. Наказ № 255 від 18.05.2012р. Про припинення діяльності Державного підприємства «Республіканський інформаційно-обчислювальний центр» шляхом його приєднання до Державного підприємства «Розрахунковий центр послуг»
 116. Наказ № 261 від 22.05. 2012 р. "Про внесення змін до Графіку проведення у 2012 році перевірок стану правової роботи юридичних служб підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, за період роботи з 2010 по 2012 роки"
 117. Наказ № 264 від 23.05 .2012 "Про показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України"
 118. Наша будівельна організація придбала для потреб виробництва автомобіль КрАЗ-6510. За першу реєстрацію автомобіля в Україні підприємство сплатило збір у сумі 2980 грн. Просимо роз'яснити, чи можна ці витрати врахувати у складі непрямих витрат (по аналогії з платою за проведення технічних оглядів підрозділами ДАІ) при визначенні вартості перевезення вантажів відповідно до «Методичних рекомендацій з визначення вартості та трудомісткості робіт з перевезення будівельних вантажів власним автомобільним транспортом будівельних організацій при складанні договірної ціни та проведенні взаєморозрахунків за обсяги виконаних робіт »? У переліку непрямих витрат (пункти 1.4.1.1 - 1.4.1.5 «Методичних рекомендацій ...») витрати на першу реєстрацію автомобіля в Україну не враховані, хоча ці витрати набагато більше, ніж плата за проведення ТО. (рос)
 119. Наша будівельна фірма буде здійснювати будівництво об'єкта в іншому місті, в зв'язку з чим працівники фірми будуть направлятися у відрядження. З урахуванням цього в договірній ціні на будівництво об'єкта на підставі окремого розрахунку враховані витрати, пов'язані з відрядженням. У розрахунку враховані витрати на відрядження робітників у кількості 15 чоловік, а також на відрядження інженерно-технічного працівника (майстра), при цьому розрахунок виконаний виходячи з нормативно-розрахункової трудомісткості підлягають виконанню робіт, терміну будівництва об'єкта згідно ПОС (5 місяців), змінюваності робочих два рази на місяць, витрат на проїзд, проживання, добові. Замовник вимагає виключити з розрахунку витрати на відрядження ІТП (майстра), мотивуючи тим, що витрати на відрядження лінійного персоналу (начальників дільниць, виконавців робіт, майстрів і т.д.) враховуються в складі загальновиробничих витрат і окремо замовником не оплачуються, при цьому замовник посилається на п.2 Додатку 19 до ДБН Д.1.1-1-2000. Просимо роз'яснити, наскільки правомірно вимогу замовника? (рос)
 120. Наша організація на підставі договорів субпідряду виконує роботи з монтажу обладнання лікувального газопостачання на об'єктах охорони здоров'я. Крім того, наша організація має ліцензію на проектування і як субпідрядна проектна організація розробляє проектно-кошторисну документацію по розділу «Лікувальне газопостачання» у складі проектів на будівництво та реконструкцію вказаних об'єктів. Локальний кошторис на монтаж лікувального газопостачання в складі об'єктного кошторису включається генеральним проектувальником в главу 2 «Основні об'єкти будівництва» Зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва. При розрахунку розміру кошторисної прибутку відповідно до п.3.1.18.2 ДБН Д.1.1-1-2000 «Правила визначення вартості будівництва» для об'єктів глави 2 генпроектувальник застосовує усереднений показник відповідно до п. 8 Додатка 12 до ДБН Д.1.1-1-2000 в розмірі 3,38 грн. / люд.-год, призначений для будівель навчальних закладів, охорони здоров'я (лікарень і т.д.), при цьому даний показник застосовується на всю кошторисну трудомісткість робіт основного об'єкта, в тому числі і на трудомісткість робіт по монтажу лікувального газопостачання .... (рос)
 121. Наша підрядна організація виконуватиме роботи з реконструкції лінії електропостачання в селищі міського типу, який має статус гірського населеного пункту. Ми знаємо, що при роботі в гірських районах повинні мати місце надбавки до заробітної плати відповідно до законодавства. Просимо роз'яснити, чи маємо ми право при формуванні договірної ціни на виконання робіт збільшити рівень заробітної плати в розмірі 2300 грн., Відповідний середньому розряду складності робіт у будівництві 3,8, рекомендований листом Мінрегіонбуду України від 15.02.2008 № 7/8-154 яке поміщено в Збірнику «Ціноутворення в будівництві» № 3, березень 2008, стор.4 - 5? (рос)
 122. Наша проектна організація виконує окремі види проектних робіт, не передбачені «Збірником цін на проектні роботи для будівництва», тому їх вартість згідно ДБН Д.1.1-7-2000 «Правила визначення вартості проектно-вишукувальних робіт для будівництва, що здійснюється на території України» визначається за формою № 3-П, в якій необхідно враховувати відрахування на соціальні заходи від основної та додаткової зарплати виробничого персоналу. Просимо роз'яснити, в якому розмірі необхідно враховувати ці відрахування у 2011 році відповідно до нового законодавства при складанні кошторисів на проектні роботи по формі № 3-П? (рос)
 123. Наше підприємство займається опосвідченням та ремонтом аварійно-рятувального й протипожежного майна на морських суднах і берегових підприємствах, у тому числі вогнегасників. Останнім часом у зв'язку з ростом цін і тарифів гостро постало питання вартості етикеток, що їх наклеюють на вогнегасники під час опосвідчення: інструкції з експлуатації, якщо вона розірвана або брудна; етикеток гідравлічних випробувань - раз на 5 років; етикеток щоденного огляду. Просимо вас розповісти на сторінках журналу «Пожежна безпека», яким нормативом визначено вимоги до етикеток, їхнього розміру, якості паперу та друкування тексту, способу нанесення на балон. Друге запитання стосується порядку опосвідчення і ремонту дихальних клапанів на паливних цистернах: хто може виконати цю роботу, порядок і орган навчання, вимоги до персоналу й технологічного обладнання. Наше міське управління МНС не змогло відповісти на ці запитання й порадило звернутися до вас.
 124. Наше підприємство має хімічний склад, який обслуговує основне виробництво, а також невиробничий склад, на якому зберігають допоміжні цінності - спецодяг, комп'ютери тощо. На кожному з цих складів ведуть окремий бухгалтерський облік. На невиробничому складі для внутрішніх цілей використовують різні розчинники (скипидар, уайт-спірит тощо). Чи маємо ми право зберігати їх на цьому ж самому невиробничому складі? Чи на хімічному? І чи існують якісь норми та документи з цього приводу?
 125. Наше підприємство належить до об'єктів приватної форми власності. В розташуванні будівель та споруд на підприємстві, відповідно до чинних нормативних актів, передбачені протипожежні розриви, які запобігають поширенню пожежі між будинками. Горища адміністративних будівель не використовують для зберігання продукції, устаткування, меблів та інших предметів, двері входу на горища зачинені на замок. Згідно зі ст. 7 Закону України «Про пожежну безпеку», на об'єктах приватної власності органи державного пожежного нагляду контролюють лише умови безпеки людей на випадок пожежі. Оскільки умови безпеки людей, які не перебувають на горищах будівель, не погіршуються і не порушуються, не становлять небезпеки для інших юридичних осіб (яких немає в районі розташування адміністративних будівель і споруд), прошу надати роз'яснення, наскільки правомірні вимоги працівників державного пожежного нагляду стосовно проведення повторної обробки дерев'яних конструкцій горищ вогнетривкими розчинами?
 126. Наше підприємство планує здійснити підрядним способом капітальний ремонт гальванічного цеху, що знаходиться на території підприємства, роботи згідно з проектом організації ремонту повинні виконуватися протягом семи місяців. Враховуючи, що підприємство відповідно до укладених договорів здійснює платежі за витрачену електричну енергію і воду для потреб виробництва по підприємству в цілому, просимо роз'яснити, як правильно утримувати вартість цих використаних підрядчиком ресурсів при виконанні ремонтно-будівельних робіт, а також як оформити відносини з підрядником з цього питання при укладанні договору підряду? (рос)
 127. Наше підприємство, ЗАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот», засновано в 1951 році. Основна виробнича база, будинки й спорудження створено в 1950-1970-ті роки. Зведені в ті роки цехи й виробництва приймала Державна комісія, до складу якої входили працівники державного пожежного нагляду. Об'єкти відповідали нормам і правилам пожежної безпеки. Нині змінилися норми та правила, а об'єкти функціонально залишилися колишніми, немає потреби в реконструкції та капітальному ремонті їх. Просимо роз'яснити правомірність вимог держпожнагляду стосовно проведення протипожежних заходів на підставі СНіП, ДБН, НАПБ Б.06.004-2005, якщо в п. 1.2. останнього сказано: «...підлягають обов'язковому обладнанню АУПГ та АУПС під час їхнього будівництва, розширення, реконструкції, технічного переоснащення, реставрації, капітального ремонту, зміни функціонального призначення та категорій приміщень і будинків за вибухопожежною та пожежною небезпекою».
 128. Однією з умов використання вогнезахисних засобів в Україні, за НАПБ Б.01.0122007 «Правила з вогнезахисту», як для іноземних, так і вітчизняних виробників є розробка та погодження з Державним департаментом пожежної безпеки МНС Регламентів з вогнезахисту. Запитання: Що становить собою Регламент для іноземних виробників? Деякі фірми вказують, що це стандарт підприємства, але при цьому не реєструють його в УкрНДНЦ, як того вимагає ДСТУ 1.6:2004. Що становить собою Регламент для вітчизняних виробників, які мають технічні умови (ТУ У), оскільки деякі фірми вносять Регламент у ТУ замість інструкції для застосування засобу? Який строк дії Регламенту? У Регламенті зазначають «витрати засобу згідно із сертифікатом відповідності та (або) протоколом випробувань» (п. 4 «Правил з вогнезахисту»). Чи приймають до розгляду протоколи кваліфікаційних, періодичних та сертифікаційних випробувань? Чи мають ці протоколи строк дії, оскільки в ДСТУ ІSО/ІEС 17025:2006 вимог щодо терміну дії протоколу випробувань не наведено?
 129. Підрядна організація відповідно до договору підряду виконала роботи по заміні окремими місцями суцільного решетування з дощок товщиною 32 мм при капітальному ремонті покрівлі житлового будинку, джерело фінансування - державні кошти (рос)
 130. Підрядна організація виконала роботи з комплексного капітального ремонту житлового будинку і здала об'єкт в експлуатацію. Фінансування здійснювалося за рахунок коштів міського бюджету. При перевірці правильності використання державних коштів працівник контрольно-ревізійного управління вказав в акті перевірки як завищення вартості виконаних робіт наступне. У зв'язку з наявністю значних тріщин в стінах будівлі проектом було передбачено посилення цегляних стін металевими конструкціями, а саме тяжами з арматури періодичного профілю з привареними до них різьбовими з'єднаннями, накладками, стяжними пристроями і т.д. загальною вагою згідно специфікації 1,28 т. Вартість робіт з підсилення стін в інвесторської кошторисної документації визначено за нормою 3-14-2 Збірника 3 «Стіни» РЕКНр ..... (рос)
 131. Підрядна організація виконала роботи з прокладання позамайданчикових мереж водопостачання. Через три місяці після завершення робіт по зворотній засипці трубопроводу та вивезення надлишків грунту утворилися осідання по всій трасі трубопроводу глибиною 10 - 15 см. Підрядник згоден виконати роботи, пов'язані з усуненням просадок грунту за умови оплати цих робіт. Просимо роз'яснити, чи правий підрядник? Які дії і права замовника передбачені в такому випадку чинним законодавством? (рос)
 132. Підрядна організація сформувала договірну ціну на будівництво об'єкта і представила замовнику для погодження (фінансування будівництва буде здійснюватися за рахунок державних коштів). У розрахунку 2-го блоку загальновиробничих витрат враховані кошти на соціальне страхування, у тому числі кошти на оплату перших 5 днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми. Замовник, посилаючись на роз'яснення головного економіста підприємства, наполягає на виключенні з розрахунку зазначених коштів, оскільки відповідно до законодавства ці витрати оплачуються за рахунок коштів роботодавця, в даному випадку підрядника. Просимо дати роз'яснення з даного питання. (рос)
 133. Підрядник надав замовнику договірну ціну на будівництво об'єкта, в якій вартість роботи з влаштування покрівлі визначена за нормою 12-2-1 «Пристрій покрівель плоских чотиришарових з рулонних покрівельних матеріалів на бітумній мастиці», Збірник 12 «Покрівельні роботи» РЕКН. У даній нормі, розрахованої на вимірювач 100 м2 покрівлі, передбачена робота наступних машин і механізмів; - Крани баштові, вантажопідйомність 5 т - 0,75 маш.-год; - Крани на автомобільному ходу, вантажопідйомність 10 т - 0,48 маш.-год; - Котли електричні бітумні, ємність 1м3 - 10,5 маш.-ч. ... (рос)
 134. Планую проводити господарську діяльність протипожежного призначення не в повному обсязі, а частково, з окремого виду робіт, а саме: повторна перевірка димових і вентиляційних каналів. Роботами ж із мурування, ремонту, очищення, первинного обстеження димових і вентиляційних каналів не займатимусь. Маю дозвіл на початок цих робіт підвищеної небезпеки, виданий Державним комітетом України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду м. Полтави у 2010 році. Чи обов'язково мені потрібна ліцензія для виконання цього виду робіт: «Повторна перевірка димових і вентиляційних каналів»?
 135. Порядок розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок
 136. Порядок розроблення проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь
 137. Постанова від 02.11.2011 р. N 1134 "Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь"
 138. Постанова від 23.12.2009 р. N 1420 "Деякі питання реалізації статті 1861 Земельного кодексу України"
 139. При укладанні договорів підряду з замовниками різних форм власності виникають розбіжності щодо гарантійних строків на виконані будівельні роботи - замовники наполягають на завищених і нереальних гарантійні терміни, з якими підрядник не може погодитися. Зокрема, замовники наполягають на гарантійному терміні безремонтної служби покрівель з рулонних наплавляються матеріалів протягом 10 років, що неприйнятно для підрядника, який не може протягом такого строку безкоштовно ремонтувати покрівлі на десятках об'єктів, побудованих за певний період часу. Замовники мотивують такі великі терміни тим, що за інформацією виробників рулонних матеріалів строки служби наплавляються руберойдів становлять 10 - 15 років. Просимо роз'яснити, чи існують якісь рекомендації для визначення гарантійних строків на виконані будівельні роботи, в тому числі на покрівельні роботи, залежно від виду покрівельних матеріалів, конструкції покрівель, інших факторів? (рос)
 140. При укладанні договору підряду на будівництво об'єкта у підрядника виникли розбіжності із замовником будівництва недержавної форми власності з такого питання. Звід-оболонка монтується із збірних залізобетонних елементів зі зварюванням арматурних випусків і замонолічуванням стиків бетоном. Для монтажу зводу-оболонки на висоті необхідно виготовити спеціальну опалубку (настил, підтримуючі конструкції у вигляді стійок, підкосів і т.д.), а також у зв'язку зі складністю конструкції розробити проект виробництва робіт з детальною розробкою процесу монтажу. У зв'язку з цим в проект договору підряду підрядник вніс пункти про обов'язок замовника передати в узгоджені сторонами терміни проект виконання робіт, а також робочі креслення опалубки в комплекті з підтримуючими конструкціями для можливості її виготовлення, і, крім того, гарантувати оплату її виготовлення. Замовник відмовляється підписувати договір в такій редакції, оскільки вважає, що розробка проекту виконання робіт відповідно до рішень проекту організації будівництва є обов'язком підрядника, а вартість опалубки врахована індивідуальною нормою в складі кошторисної документації, складеної проектною організацією. Просимо дати роз'яснення з даного питання.(рос)
 141. Приватний інвестор планує побудувати готельний комплекс, і в даний час готуються вихідні дані для проектування об'єкта. У переліку даних, який проектна організація склала для замовника, зазначено, що замовник у складі вихідних даних повинен вказати величину витрат на утримання служби замовника для врахування їх у зведеному кошторисному розрахунку вартості будівництва. Просимо роз'яснити, що це за служба і яким чином можна визначити величину витрат на її утримання, враховуючи, що інвестор висунув вимогу, щоб кошторисна вартість будівництва не перевищила 100 млн. грн., Визначення кошторисної вартості будівництва здійснювалося відповідно до державних будівельних норм ДБН Д .1.1-1-2000 «Правила визначення вартості будівництва», а термін будівництва був не більше 2,5 років? (рос)
 142. Приватний інвестор планує побудувати підприємство з виробництва товарів побутової хімії. Проектна організація представила інвестору проект договору на виконання проектно-вишукувальних робіт та кошторису вартості ПВР за формою № 1-П та формою № 2-П, а також кошторису на науково-технічний супровід будівельного об'єкта. Представник проектної організації пояснює необхідність такого супроводу тим, що відведена для будівництва ділянка знаходиться на підроблюваних територіях, у зв'язку з чим відповідно до вимог нормативних документів необхідно виконувати науково-технічний супровід при проектуванні і будівництві об'єкта з віднесенням витрат на вартість будівництва. Просимо роз'яснити, якими нормативними документами передбачено науково-технічний супровід об'єкт 09 будівництва і які роботи виконуються при цьому супроводі? (рос)
 143. Про Державний земельний кадастр
 144. Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності
 145. Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження родючості ґрунтів
 146. Про державну експертизу землевпорядної документації
 147. Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності
 148. Про землеустрій
 149. Про особливості приватизації об'єктів незавершеного будівництва
 150. Про приватизацію державного майна
 151. Про фермерське господарство
 152. Проектна організація за завданням замовника розробила проектно-кошторисну документацію на будівництво підприємства хімічної промисловості, яка була представлена замовником на державну експертизу. У висновку по кошторисної документації поряд з іншими зауваженнями експерта було зазначено, що вартість робіт з монтажу надземних міжцехових технологічних трубопроводів на естакадах необхідно перенести з глави 2 «Основні об'єкти будівництва» в главу 3 «Об'єкти підсобного та обслуговуючого призначення» Зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва. Відповідно, показник кошторисного прибутку прийняти не 6,20 грн / люд.-Год, як для об'єктів виробничого призначення згідно п.5 Додатка 12 до ДБН Д.1.1-1-2000, а 2,50 грн. / люд.-год, як для робіт з монтажу технологічних трубопроводів згідно п.16 Додатка 12 до ДБН Д.1.1-1-2000. Просимо роз'яснити, чи правомірно зауваження експертизи? (рос)
 153. Проектна організація надала замовникові договір на виконання проектно-вишукувальних робіт для будівництва збагачувальної фабрики по переробці сирої руди. Вартість проектних робіт визначена по Збірнику цін на проектні роботи для будівництва, Розділ 8 «Гірничорудна промисловість». У зв'язку з тим, що будівництво планується здійснювати по чергах (I і II черга), проектним інститутом застосований підвищувальний коефіцієнт. При перевірці кошторису на проектні роботи фахівцями замовника виникли сумніви в правильності застосування підвищувального коефіцієнта, що враховує збільшення вартості проектних робіт з урахуванням черговості будівництва. Просимо роз'яснити, як правильно визначити вартість проектних робіт в разі, якщо будівництво передбачається здійснювати по чергах? (рос)
 154. Проектна організація розробляє проектно-кошторисну документацію на будівництво об'єктів цивільного та виробничого призначення для замовників різних форм власності. У складі вихідних даних на проектування, що подаються замовниками, є документи, відповідно до яких у зведених кошторисних розрахунках вартості будівництв необхідно враховувати кошти на пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, які замовники будівництва повинні перераховувати до місцевих бюджетів відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміром пайової участі в розвитку інфраструктури. Просимо роз'яснити, коли необхідно враховувати ці кошти і як правильно враховувати їх у зведених кошторисних розрахунках вартості будівництва? (рос)
 155. Проектною документацією передбачено прокладання зовнішніх мереж водопроводу з поліетиленових труб діаметром 200 мм. Відповідно до проектного рішення труби укладаються в траншею глибиною 2,1 м на піщану подушку товщиною 10 см. В інвесторської кошторисної документації вартість укладання трубопроводів визначена за нормою 22-11-6 Збірника 22 «Водопровід - зовнішні мережі» РЕКН. Зворотній засипка траншеї після прокладки трубопроводу згідно ПОС виконується бульдозером, обсяг зворотної засипки обчислений як різниця між обсягом траншеї і обсягами, займаними піщаної подушкою, трубопроводом по зовнішньому обміру і колодязями. При проведенні експертизи кошторисної документації в зауваженнях було зазначено, що обсяг зворотньої засипки необхідно зменшити, оскільки норми на прокладку поліетиленових труб враховують часткову засипку траншеї після прокладки трубопроводу. Після більш детального розгляду складу робіт, зазначеного в групі 11 «Укладання трубопроводів з поліетиленових труб», виник ряд питань, на які фахівці нашого кошторисного відділу не знайшли відповідей у Вказівках щодо застосування норм Збірника 22 «Водопровід - зовнішні мережі» та в інших джерелах. Просимо роз'яснити, як правильно визначити вартість робіт по зворотній засипці траншей грунтом при визначенні кошторисної вартості прокладки зовнішніх мереж водопостачання з поліетиленових труб? (рос)
 156. Просимо дати роз'яснення стосовно просочення дахів будівель. Ми керуємося правилами з пожежної безпеки в компаніях, на підприємствах та в організаціях енергетичної галузі України НАПБ В.01.034-2005/111 пункт 8.2.6. Горища, технічні поверхи, венткамери, електрощитові, підвали повинні бути постійно зачинені на замок, а ключі зберігатися у визначеному місці, де їх можна одержати будь-коли. На дверях має бути напис про зберігання ключів і телефон особи, у якої вони лежать. Дерев'яні конструкції горищ слід обробити вогнезахисними речовинами. Цю процедуру потрібно періодично повторювати після перевірки стану вогнезахисного оброблення, яке слід проводити щорічно зі складанням акта. Просимо конкретизувати, яка саме періодичність.
 157. Просимо дати роз'яснення щодо правильності трактування вказівки щодо використання кошторисних норм на ремонтно-будівельні роботи, а саме, як правильно визначити обсяг робіт з фарбування грат огорожі (дротяна сітка з обрамленням з кутової сталі), так як у нас виникли розбіжності із замовником щодо обчислення площі забарвлення відповідно до п.1.3.15 Технічної частини Збірника 12 «Малярні роботи» РЕКНр. Площа всіх грат огорожі становить 250 м2. (рос)
 158. Просимо надати допомогу з такого питання. У Збірнику цін на проектні роботи для будівництва, Розділ 1 «Електроенергетика», в таблицях цін для визначення вартості проектування окремостоячих котелень (таблиці 1-6, 1-7) одиниця виміру основного показника об'єкта (графа 3) зазначена 1 Гкал / год, тоді як в технічних характеристиках котлоагрегатів їх потужність вказана в кВт / ч. Просимо роз'яснити, яким чином можна зробити переклад кВт / ч в Гкал / год, наприклад, при потужності котлоагрегаті 900 кВт / год? (рус)
 159. Просимо надати допомогу у вирішенні наступного питання. Типова форма N9 КБ-3 «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати", затверджена наказом Мінрегіонбуду України від 04.12.2009 № 554, передбачає можливість оплати вартості придбаного підрядником і змонтованого в звітному періоді обладнання (інженерного, технологічного). Просимо роз'яснити, яким чином можна врахувати в договірній ціні підрядника вартість придбання та доставки устаткування в разі, якщо згідно з договором підряду забезпечення обладнанням покладено на підрядника? (рос)
 160. Просимо пояснити п.7.4.5. розділу «Лікувальні заклади зі стаціонаром» Правил пожежної безпеки в Україні (ППБУ), затверджених наказом МНС України від 19.10.2004 р. № 126, в частині розташування кисневих балонів (не більше 10) поза приміщенням лікарні в прибудовах з негорючих матеріалів. На якій мінімально відстані від стіни допускається встановлення не більше 10 балонів місткістю 40 л і чи можна їх встановлювати біля стіни лікарні за певних умов (відповідно до ПБ у процесі виробництва й використання продуктів розподілу повітря ПБПРВ-88 п. 14.3.3). Чи можна прокладати кисневий провід всередині приміщення лікарні з верхнім розведенням відкрито по стінах нижче від стелі на 0,3-0,5 м відповідно до ППБ від 1991 р. або чи можливе нижнє розведення на підставі розділу 1 Загальних положень «Інженерне обладнання. Медичні гази, трубопроводи, вакуумні мережі й стисненого повітря» та посібника з проектування закладів охорони здоров'я, затверджених ГіпроНДІ охорони здоров'я 19.12.1989 р. (до СНІП2.08.02-89).
 161. Просимо роз'яснити правила підрахунку об'єму земляних робіт при розробці прямокутного котловану. На стадії взаєморозрахунків за виконані роботи підрядник склав Акт приймання виконаних будівельних робіт за формою № КБ-2в на роботи по розробці ґрунту, визначивши обсяг робіт шляхом множення обсягу ґрунту в щільному тілі на коефіцієнт розпушення Кр = 1,3 (наприклад, 1000 м3 х 1 , 3 = 1300 м3). Підрядник стверджує, що саме ця кількість ґрунту розроблено екскаватором і вивезено на відповідну відстань, а значить, саме ця цифра повинна бути вказана в графі 5 «кількість» Акта за формою № КБ-2в. Чи правий підрядник в цьому випадку? (рос)
 162. Просимо роз'яснити спірне питання, що виникло при узгодженні із замовником вартості вишукувальних робіт, що виконуються для проектування об'єкта, а саме. Інженерні вишукування повинні виконуватися в Дніпропетровській області протягом 6 місяців, при цьому частина робіт буде виконуватися в період року, який вважається несприятливим періодом для виробництва польових інженерних вишукувань згідно з Додатком 2 до «Збірника цін на вишукувальні роботи для капітального будівництва», Москва, 1982 г . Відповідно до цього Додатку несприятливий період знаходиться в межах з 15.XI по 15.IV, тривалість несприятливого періоду становить 5 місяців. (рос)
 163. Просимо роз'яснити спірне питання, що виникло при узгодженні із замовником вартості вишукувальних робіт, що виконуються для проектування об’єкта, а саме. Інженерні вишукування повинні виконуватися в Дніпропетровській області протягом 6 місяців, при цьому частина робіт буде виконуватися в період року, що вважається несприятливим періодом для виконання польових інженерних вишукувань згідно з Додатком 2 до «Збірника цін на вишукувальні роботи для капітального будівництва», Москва, 1982 р. (укр)
 164. Прошу дати пояснення щодо дотримання і застосування нормативних документів з пожежної безпеки. А саме: у приміщеннях нашого підприємства вмонтовано системи автоматичної пожежної сигналізації. Для забезпечення пожежного спостерігання за дією пожежних сповіщувачів, приладів та обладнання установок пожежної сигналізації встановлено приймально-контрольні прилади пожежної сигналізації в приміщеннях з цілодобовим перебуванням чергового персоналу (диспетчерських та ВОХР), в обов’язки яких входить стеження за роботою установок пожежної сигналізації. У разі потреби, згідно з інструкцією, розробленою і затвердженою керівником нашого підприємства, чергові повинні повідомляти про пожежну небезпеку органи МНС та керівництво нашого підприємства за належністю. Чи потрібно підприємству укладати договір на спостерігання з приватним підприємством, яке фактично дублюватиме повідомлення про пожежну небезпеку? Якщо потрібно укладати такий договір, прошу пояснити, за якими нормативними документами (пунктами яких НД) це робити?
 165. Прошу пояснити таку ситуацію стосовно невідповідності нормативних документів. У ДБН В.2.2-15-2005 «Житлові споруди» в обов'язковому додатку «Г» вказано, що в приміщеннях з умовною висотою від 26,5 до 47 м установками пожежної сигналізації обладнують тільки передпокої квартир. А в спорудах понад 47 м установками пожежної сигналізації облаштовують передпокої квартир, позаквартирні коридори й ліфтові холи. У документі НАПБ Б.06.004-2005 «Перелік однотипних за призначенням об'єктів, які підлягають обладнанню автоматичними установками пожежогасіння та пожежної сигналізації» у пункті 9 таблиці 1 вказано, що установками пожежної сигналізації в житлових спорудах заввишки понад 26,5 м облаштовують квартири і позаквартирні коридори. Виходить, що в приміщеннях від 26,5 до 47 м за одним документом пожежну сигналізацію треба монтувати тільки в передпокоях квартир, а за іншим, - у квартирах (у тому числі й у житлових кімнатах, спальнях, кухнях, коморах тощо) та позаквартирних коридорах. Який документ є пріоритетним? Це запитання виникло тому, що під час проходження експертизи проектної документації в МНС в одних випадках проходять вимоги згаданого вище ДБН, а в інших вимагають дотримання приписів НАПБ Б.06.004-2005.
 166. Прошу пояснити, чи є потреба в щорічному перезаряджанні порошкових вогнегасників у разі позитивних результатів періодичного огляду їх, тобто коли немає видимих пошкоджень вогнегасника, є пломби, справний запобіжник запірно-пускового обладнання і стрілка індикатора тиску перебуває в зеленій зоні.
 167. Прошу роз'яснити деякі положення НАПБ 05.032-2002 «Інструкція з протипожежного захисту розподільних пристроїв, підстанцій та трансформаторів», а також повідомити, на який об'єм розраховують маслоприймач (масло + вода для пожежогасіння) у разі зливання повного об'єму масла в маслоприймач без відведення в дренажну систему.
 168. Прошу роз'яснити необхідність у обладнанні машинних залів електростанцій системами автоматичного пожежогасіння та автоматичної пожежної сигналізації згідно з НАПБ В.01.034-2005/111 «Правила пожежної безпеки в компаніях, на підприємствах та в організаціях енергетичної галузі» і НАПБ 05.028-2004 «Інструкція з проектування та експлуатації протипожежного захисту енергетичних підприємств, окремих об'єктів та енергоагрегатів»?
 169. Рішення № 10 від 19.04.2012 р. "Про стан кадрової роботи Мінрегіону"
 170. Рішення № 20 від 02.02.2012 р. "Про схвалення Плану із нормування і стандартизації на 2012 рік та Методичних рекомендацій щодо визначення орієнтовної вартості проектів науково- технічних розробок"
 171. Районне управління водного господарства є державною неприбутковою організацією і фінансується з державного бюджету. Управління займається експлуатацією гідромеліоративних систем, а також виконує роботи з будівництва та капітального ремонту берегоукріплювальних споруд, невеликих об'єктів по захисту населених пунктів і сільськогосподарських угідь (регулювання русел річок, пристрій дамб тощо) Ці роботи фінансуються як з державного бюджету, так і з місцевих бюджетів районних, селищних і сільських рад. У проектно-кошторисну документацію, яка розробляється нашої проектною групою, а потім у Акти приймання виконаних будівельних робіт за формою № КБ-2в ми включаємо прямі витрати, загальновиробничі витрати, комунальний податок і податок на додану вартість. Просимо роз'яснити, в яких випадках наша організація має право включати в кошторисну документацію та акти виконаних робіт адміністративні витрати? Який показник застосовувати для їх розрахунку? Чи маємо ми право включати до кошторисів і актів виконаних робіт інші витрати (наприклад, витрати на перевезення робітників)? (рос)
 172. СОУ 45.2-37641918-022.1:2012. Річні терміни експлуатації машин та механізмів для будівництва, реконструкції і ремонту автомобільних доріг та мостів
 173. СОУ 45.2-37641918-022.2:2012. Річні терміни експлуатації машин та механізмів для експлуатаційного утримання автомобільних доріг та мостів
 174. Спеціалізоване підприємство веде переговори про укладення договору підряду на капітальний ремонт систем вентиляції та кондиціонування повітря в будівлі драматичного театру, фінансування буде здійснюватися за рахунок державних коштів. Замовник пропонує, щоб підрядник спочатку склав інвесторський кошторис відповідно до положень ДБН Д.1.1-1-2000 з оплатою цієї роботи за окремим договором, а потім, після затвердження кошторису та виділення коштів, буде укладено договір підряду на виконання ремонтних робіт. Просимо роз'яснити, які показники загальновиробничих витрат, адміністративних витрат і кошторисного прибутку слід застосувати при складанні кошторису на зазначені види робіт згідно ДБН Д.1.1-1-2000, а в подальшому при складанні договірної ціни і при взаєморозрахунках за обсяги виконаних робіт? (рос)
 175. Спеціалізоване проектно-будівельне підприємство поряд з іншими роботами виконує ремонтні роботи на фасадах висотних будівель із застосуванням канатних систем. При складанні інвесторської кошторисної документації, формуванні договірних цін і взаєморозрахунки за виконані роботи витрати по влаштуванню і розбиранню канатних систем визначаються за нормами групи 42 «Навішування, перенавішування і зняття канатних систем» Збірника 20 «Інші ремонтно-будівельні роботи» РЕКНр. Для обліку витратних матеріалів (канатів, різних елементів кріплення тощо) підприємство подає замовнику розрахунок додаткових матеріальних витрат на канатні системи (до розрахунку III блоку загальновиробничих витрат) за фактом їх використання згідно з технологічними картами і проектами виконання робіт. У зв'язку з відсутністю загальнодержавних або відомчих норм витрат підприємством на підставі нормативів вибракування вищевказаних матеріалів і ступеня складності виконуваних робіт розроблені та затверджені усереднені показники терміну їх служби, за якими проводиться їх списання. Замовник, посилаючись на те, що в нормах групи 42 «Навішування, перенавішування і зняття канатних систем» відсутні ресурси на знос канатів, вважає, що вони не повинні враховуватися у загальній вартості робіт і не підлягають відшкодуванню замовником. Просимо роз'яснити порядок обліку зазначених витрат в договірних цінах на виконання робіт і відшкодування їх при взаєморозрахунках за обсяги виконаних робіт.(рос)
 176. Типове положення про комісію з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою
 177. У 2009 році Управління капітального будівництва оплатило проектної організації вартість виконаних вишукувальних та проектних робіт з розробки робочого проекту (затверджується), але в 2010 році кошти на розробку робочих креслень не були виділені, а в даний час у зв'язку зі складним фінансовим становищем прийнято рішення об'єкт не будувати. Просимо роз'яснити, яким чином слід оформити незавершені проектно-вишукувальні роботи для списання проведених витрат з балансу Управління? (рос)
 178. У Інститут «Енергоперспектива» надійшов лист від заступника директора Центрального проектного інституту Міністерства оборони України Г. Касим-Заде, в якому він просить роз'яснити деякі положення ДСТУ Б В. 2.5-38:2008 «Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд»
 179. У Інститут «Енергоперспектива» надходить багато листів від керівників енергокомпаній, теплоелектростанцій, проектних інститутів, служб з пожежної безпеки, а також обслуги енергооб'єктів і проектувальників (В.Д.Бондаренко, В.Н. Чернавський, П.С Бадзима, А.Н. Голиба, М.М.Стоцько, А.Ф. Богуславець, СІ. Шапар, В.В.Міщенко та інші) з проханням роз'яснити кончу потребу в обладнанні машинних залів електростанцій автоматичним пожежогасінням і автоматичною пожежною сигналізацією та деякі положення НАПБ 05.030-2001 «Інструкція з проектування та експлуатації протипожежного захисту машзалів електростанцій».
 180. У ДБН В.2.2-15-2005 «Житлові споруди» в обов'язковому додатку «Г» вказано, що в приміщеннях з умовною висотою від 26,5 до 47 м установками пожежної сигналізації обладнують тільки передпокої квартир. А в спорудах понад 47 м установками пожежної сигналізації облаштовують передпокої квартир, позаквартирні коридори й ліфтові холи. У документі НАПБ Б.06.004-2005 «Перелік однотипних за призначенням об'єктів, які підлягають обладнанню автоматичними установками пожежогасіння та пожежної сигналізації» у пункті 9 таблиці 1 вказано, що установками пожежної сигналізації в житлових спорудах заввишки понад 26,5 м облаштовують квартири і позаквартирні коридори. Виходить, що в приміщеннях від 26,5 до 47 м за одним документом пожежну сигналізацію треба монтувати тільки в передпокоях квартир, а за іншим, - у квартирах (у тому числі й у житлових кімнатах, спальнях, кухнях, коморах тощо) та позаквартирних коридорах. Який документ є пріоритетним? Це запитання виникло тому, що під час проходження експертизи проектної документації в МНС в одних випадках проходять вимоги згаданого вище ДБН, а в інших вимагають дотримання приписів НАПБ Б.06.004-2005.
 181. У Збірнику 12 «Технологічні трубопроводи» РЕКНМУ (ДБН Д.2.3-12-99) наведена Технічна частина, в якій містяться вказівки щодо використання норм цього збірника, поправочні коефіцієнти до норм і т.д. Зокрема, п. 1.13 Технічної частини викладено в такій редакції: «1.13 При виконанні робіт на висоті понад 5 м до норм витрат праці робітників-монтажників слід застосовувати коефіцієнт 1,04 на кожен 1 м висоти за нормами розділів 2, 10, груп 748, 749, 750, 752.» Просимо роз'яснити, як правильно визначити величину поправочного коефіцієнта до норм витрат праці при виконанні робіт на висоті 8 м? (рос)
 182. У Збірнику «Ціноутворення в будівництві» N3 5, травень 2010, стор.35, в складі ДБН Д.1.1-7-2000 «Правила визначення вартості проектно-вишукувальних робіт для будівництва, що здійснюється на території України» наведені показники кошторисної вартості в розрахунку на 1 люд.-день, в тому числі для проектних робіт у розмірі 355,0 грн. / люд.-день. Просимо роз'яснити, чи враховує цей показник витрати на відрядження проектувальників в інші населені пункти, в яких проектуються об'єкти будівництва? (рос)
 183. У Збірнику «Ціноутворення в будівництві» N9 в, червень 2011, вміщено постанову Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 N9 461 «Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів». Цією постановою затверджено «Порядок внесення плати за видачу сертифіката, який видається в разі прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, і її розмір». Згідно з цим порядком замовник зобов'язаний вносити плату за видачу Держархбудінспекцією сертифіката, що підтверджує готовність об'єкта до експлуатації (для об'єктів IV та V категорій складності). Враховуючи, що величина плати складає суму близько 4,5 - 5,0 тис. грн., Просимо роз'яснити, чи можуть кошти для оплати цих витрат включатися в зведені кошторисні розрахунки вартості будівництва, а також як бути у випадку, якщо такі кошти раніше затвердженої кошторисною документацією не передбачені? Просимо також роз'яснити, які витрати, пов'язані з процесом будівництва та прийняття об'єкта в експлуатацію, можуть включатися до інвесторської кошторисної документації? (рос)
 184. У Збірнику «Ціноутворення в будівництві» № 1, січень 2011, вміщено роз'яснення про те, що з 01.01.2011 відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» всі будівельні організації сплачують до Пенсійного фонду України єдиний внесок в розмірі 38,52% на суму нарахованої заробітної плати. Цей внесок об'єднав всі раніше сплачені внески, в тому числі і на загальнообов'язкове соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності. При перевірці договірної ціни підрядчика було встановлено, що крім єдиного внеску підрядник включив до розрахунку другого блоку загальновиробничих витрат витрати, пов'язані зі сплатою у 2010 році відповідних сум до Фонду соціального захисту інвалідів, підтвердивши фактичні витрати довідкою за підписом головного бухгалтера. Просимо роз'яснити, чи повинен замовник будівництва компенсувати ці витрати підрядника? (рос)
 185. У Збірнику «Ціноутворення в будівництві» № 5, травень 2011, стор.8 - 23, поміщені «Усереднені показники провізної платні для визначення в інвесторській кошторисній документації вартості транспортування будівельних вантажів автомобільним транспортом в поточних цінах» (станом на 01.05.2011). Просимо повідомити, чи враховують дані показники податок на додану вартість? (рос)
 186. У Збірнику «Ціноутворення в будівництві» № 9, Вересень 2010, поміщений Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким встановлено новий порядок збору та обліку коштів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в 2011 році. Просимо роз'яснити, яким чином враховувати кошти на сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в 2011 році при складанні інвесторської кошторисної документації, формуванні договірних цін і при взаєморозрахунках за виконані роботи? (рос)
 187. У Збірнику «Ціноутворення в будівництві» № 9, вересень 2009, стор 10 - 33, вміщено «Методичні рекомендації з визначення вартості та трудомісткості робіт з перевезення будівельних вантажів власним автомобільним транспортом будівельних організацій при складанні договірної ціни та проведенні взаєморозрахунків за обсяги виконаних робіт» . У цих рекомендаціях вартість матеріальних ресурсів при ремонті та технічному обслуговуванні автомобіля визначається на підставі нормативів РД 200 УРСР 84001-3-88 на 1000 км пробігу. Просимо надрукувати цей нормативний документ в одному з Збірників «Ціноутворення в будівництві» для можливості застосування його в розрахунках вартості перевезення будівельних матеріалів власним транспортом нашої організації. (рос)
 188. У госпоргану є кілька об'єктів, обладнаних пожежною сигналізацією десять років тому. Документи на ці системи втрачено повністю чи частково. Системи підтримували в робочому стані, й вони придатні для подальшої експлуатації. Госпорган звернувся з проханням про здійснення технічного обслуговування до підприємства з ліцензією, але це підприємство не може взяти на обслуговування об'єкти, які не мають актів уведення в експлуатацію систем ПС. Чи є спосіб легалізації систем ПС (якщо вони виконані відповідно до ДБН) шляхом обстеження компетентним органом із складанням схем АПС та подальшим оформленням актів уведення в експлуатацію? Можливо, є якийсь інший шлях?
 189. У збірнику «Ціноутворення в будівництві» № 8, серпень 2011, стор.80 - 84, вміщено роз'яснення з питання, як правильно враховувати у зведеному кошторисному розрахунку вартості будівництва кошти на пайову участь замовників будівництва в розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населених пунктів згідно статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038 - VI. При складанні інвесторської кошторисної документації бувають випадки, коли у складі будівництва є об'єкт (наприклад, котельня), який частково фінансується іншими інвесторами, які виступають в якості пайовиків. Просимо роз'яснити, як правильно оформити «шапку» і «кінцівку» зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва у випадку, якщо необхідно врахувати пайову участь інших інвесторів у будівництві котельні, що будується по даному проекту, і, крім того, пайова участь замовника у розвитку інфраструктури міста. (рос)
 190. У зв'язку з наявністю значних тріщин в цегляних стінах будівлі проектом на його капітальний ремонт передбачено посилення стін металевими конструкціями - сталевими тяжами з зовнішньої сторони будівлі та посилення цегляних простінків металевими каркасами. У договірній ціні підрядника на виконання робіт по об'єкту вартість робіт з підсилення стін сталевими тяжами визначена за нормою 3-14-2 Збірника 3 «Стіни» РЕКНр, а вартість робіт з посилення цегляних простінків металевими каркасами - за нормою 3-14-1 зазначеного Збірника . Враховуючи, що у підрядника є своя виробнича база, він представив калькуляції на виготовлення металоконструкцій посилення, затверджені директором підрядної організації. Фахівці замовника вважають, що при визначенні вартості робіт по нормі 3-14-1 «Посилення цегельних стін металевим каркасом» складати калькуляції на виготовлення металевих конструкцій не треба, так як в цій нормі такі ресурси не передбачені, проте підрядник наполягає на тому, що в відповідно до прийнятої в організації технологією виробництва робіт всі металоконструкції виготовляються на виробничій базі, а на об'єкті проводиться їх монтаж. Просимо дати роз'яснення з даного питання. (рос)
 191. У нашій дорожній організації є невелика автотранспортна дільниця з 3-ма автомобілями-самоскидами марки ЗИЛ-ММЗ-4502, які перевозять на об’єкти ремонту щебінь, пісок, кам’яний відсів, брущатку тощо. В основному виконується ремонт міських доріг, які перебувають у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю. При складанні договірних цін і при взаєморозрахунках за виконані роботи замовники вимагають дотримання правил, установлених ДБН Д.1.1-1-2000 та іншими документами Мінрегіону України. У Збірнику «Ціноутворення у будівництві» N9 4, квітень 2012, поміщено Національний стандарт України ДСТУ-Н Б Д.1.1-9:2011 зі строком набрання чинності з 01.06.2012, який встановлює методологію визначення вартості робіт з перевезення будівельних вантажів власним автомобільним транспортом будівельних організацій при складанні договірної ціни та проведенні взаєморозрахунків за обсяги виконаних робіт. Згідно з п.2 стандарту він призначений для використання всіма підприємствами при визначенні вартості об’єктів, будівництво яких здійснюється із залученням бюджетних коштів і коштів підприємств державної та комунальної власності. (укр)
 192. У нашій дорожньої організації є невеликий автотранспортний ділянку з 3-ма автомобілями-самоскидами марки ЗІЛ-ММЗ-4502, які перевозять на об'єкти ремонту щебінь, пісок, кам'яний відсів, бруківку і т.д. В основному виконується ремонт міських доріг, які знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування та є комунальною власністю. При складанні договірних цін і при взаєморозрахунках за виконані роботи замовники вимагають дотримання правил, встановлених ДБН Д.1.1-1-2000 та іншими документами Мінрегіону України. (рос)
 193. У роз'ясненні (див. журнал «Пожежна безпека», № 11 за 2009 р., с. 23) стосовно ДСТУ В В.2.5.-38:2008 «Улаштування блискавкозахисту будівель та споруд» п. 6.1.4 сказано, що за наявності на будівлях і спорудах спеціальних об'єктів прямих газовідвідних та дихальних труб для вільного відведення в атмосферу газів, пари і суспензій вибухонебезпечної концентрації в зону захисту блискавковідводів має входити простір над обрізом труб, обмежений півкулею радіусом 5 м. Просимо пояснити, чи належать до категорії прямих газовідвідних труб продувні свічки, які постійно закриті й нема вільного відведення в атмосферу газів, пари та інших вибухонебезпечних продуктів? Вони працюють тільки під час ремонтів, для стравлювання газу (продування) на окремих ділянках трубопроводу і ремонтних робіт (заміна лічильника, клапана тощо). При цьому продувають труби вручну фахівці ремонтних служб, якщо немає грозових явищ (блискавки). Оскільки на ГРС або ГРП є по кілька продувних труб, які виводять вище від даху на 1-2 м, значно збільшуються висота й кількість блискавковідводів, згідно з ДСТУ Б В.2.5-38:2008.
 194. У штатному розкладі нашого комбінату немає посади відповідального за цивільний захист та техногенну безпеку. Отож звертаємося з такими запитаннями: - хто згідно з чинним законодавством може займати цю посаду? - чи потрібно вводити в штатний розклад окрему штатну одиницю? - чи може будь-яка посадова особа підприємства виконувати обов'язки відповідального за цивільний захист та техногенну безпеку за сумісництвом? (На комбінаті працює 230 чоловік.)
 195. Уразі влаштування покриття із металевих ферм із підшивкою та утепленням по нижньому поясу ферми чи вважається простір між підшивкою і покрівлею горищем?
 196. Фахівці проектної організації просять роз'яснити спірне питання, яке виникло при проходженні експертизи проектної документації, а саме питання правильності визначення вартості розробки проекту забудови ділянки групи житлових будинків і громадських будівель. У нашому випадку вартість проектування визначена кошторисом за цінами таблиці 40-13 Глави 3 Розділу 40 «Районне планування, планування і забудова населених пунктів» Збірника цін на проектні роботи для будівництва. Крім того, відповідно до завдання замовника визначена вартість виготовлення з пінопласту планувального макета з обсягами забудови в масштабі 1:1000, вартість цієї роботи визначена за цінами таблиці 40-17 Розділу 40 .... (рус)
 197. Хімічне казенне об'єднання ім. Г. І. Петровського спеціалізується на випуску спецпродукції для Міноборони і промислових вибухових речовин. У виробничу діяльність входить випуск згаданої вище продукції з обслуговуванням механічних і енергетичних установок (технологічні апарати, трубопроводи, паропроводи, водопроводи, запірна арматура, системи пожежогасіння тощо). На основну виробничу діяльність підприємства оформлено ліцензії. На підприємстві інженерно-технічний персонал і обслуга мають вищу й середню освіту, а також зі своєї спеціальності розряди не нижче від 4-го (сантехнік, слюсар, електрик, слюсар КВПіА), який обслуговує водопроводи, паропроводи, крани і пожежні кран-комплекти з однаковою конструкцією. Просимо пояснити й поінформувати, чи потрібна підприємству окрема ліцензія з обслуговування пожежних кран-комплектів?
 198. Чи дозволено замість пожежного водопроводу передбачати пожежний резервуар, який поповнюється із водопровідної мережі іншого призначення на підстанціях II групи, відповідно до п.4.2 НАПБ В.05.025-2005/111? Чи буде переглянуто цей нормативний документ?
 199. Чи можна вважати засклення у дев'ятиповерховому житловому будинку всіх без винятку майданчиків, що мали виконувати функцію другого евакуаційного виходу, порушенням правил пожежної безпеки?
 200. Чи можна внести зміни до п. 6.1.4 ДСТУ Б В.2.5-38:2008 «Улаштування блискавозахисту будівель і споруд» в частині внесення в зону захисту від прямих ударів блискавки простору над продувними і скидними свічами, оскільки скидання газу в разі підвищення тиску може виникнути в будь-який час доби?
 201. Чи можна уточнити граничну величину опору розтікання контуру заземлення пристроїв блискавкозахисту під час первинного прийому в експлуатацію згідно з п.9.2.4 ДСТУ Б В.2.5-38:2008 «Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд» і результатами щорічної перевірки пристроїв блискавкозахисту згідно з п. 9.3 ДСТУ Б В.2.5-38:2008 «Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд»?
 202. Чи не втратив силу п. 1.18 додатка 5 НАПБ 05.028-2004 «Протипожежний захист енергетичних підприємств, окремих об'єктів та енергоагрегатів. Інструкція з проектування і експлуатації» в зв'язку з набуттям чинності НАПБ Б.06.004-2005 «Перелік однотипних за призначенням об'єктів, які підлягають обладнанню автоматичними установками пожежогасіння та пожежної сигналізації»
 203. Чи обов'язково встановлювати пожежну сигналізацію в кіосках та парках на ринку, чи є альтернативні вирішення цього питання?
 204. Чи потрібно обладнувати автоматичними установками пожежогасіння та пожежної сигналізації приміщення головного щита управління (ГЩУ) і центрального теплового щита (ЦТЩ) ТЕЦ, якщо на ГЩУ і ЦТЩ немає ЕОМ, АСК ТП, СЦКК згідно з НАПБ В.01.034-2005/111 «Правила пожежної безпеки в компаніях, на підприємствах та в організаціях енергетичної галузі» і НАПБ 05.028-2004 «Інструкція з проектування та експлуатації протипожежного захисту енергетичних підприємств, окремих об'єктів та енергоагрегатів»?
 205. Чи поширюються протипожежні вимоги до сходових кліток на сходи в індивідуальних житлових будинках?
 206. Чи правомірна вказівка стосовно дозволеної відстані між шафовими установками з будинковими регуляторами тиску та житловими будівлями і спорудами, які перевищують висоту шафових установок, що дозволяють не виконувати їхній блискавкозахист згідно з ДСТУ Б В.2.5-38:2008 «Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд»?
 207. Чи розповсюджується п. 1.18 додатка 5 НАПБ 05.028-2004 «Протипожежний захист енергетичних підприємств, окремих об'єктів та енергоагрегатів. Інструкція з проектування і експлуатації» на машзали електростанцій категорії В інших галузей народного господарства, крім Мінпаливенерго?
 208. Як урегулювати протиріччя змісту пунктів 5.44 ДСТУ Б В.2.5-38:2008 «Улаштування блискавозахисту будівель і споруд» та 5.51 ДБН В.2.5-20-2001 «Газопостачання»?
 209. Які заходи безпеки повинен виконувати оперативний персонал, який цілодобово перебуває в приміщеннях щитів управління, де застосовують автоматичні системи пожежогасіння згідно з НАПБ В.01.034-2005/111 «Правила пожежної безпеки в компаніях, на підприємствах та в організаціях енергетичної галузі» і НАПБ 05.028-2004 «Інструкція з проектування та експлуатації протипожежного захисту енергетичних підприємств, окремих об'єктів та енергоагрегатів»?
 210. Який існує порядок призупинення виконання постанови органу державного пожежного нагляду про заборону роботи окремого виробництва в разі потреби в проведенні робіт щодо усунення протипожежних недоліків на цьому виробництві?
 211. Яким нормативним актом визначено порядок страхування членів добровільної пожежної дружини? Нормативи оснащення АЗС вогнегасниками та іншими засобами пожежогасіння.
 212. Якої довжини повинна бути кабельна вставка на вводі живлення вибухонебезпечного приміщення, наприклад ГРП, повітряною лінією з напругою до 1 кВ?
 
Главная Поиск